Detský nábytok vs. nábytok pre dospelých

Detský nábytok sa ako špecifická nábytkárska kategória začína vyčleňovať v 2. polovici 19. storočia, spočiatku sa jednalo iba o zmenšeniny nábytku pre dospelých, ku koncu storočia sa už objavujú klasické detské postieľkystoličky, atď.. Najväčší vývoj v oblasti nábytku pre deti však zaznamenávame predovšetkým v posledných desiatich rokoch, kde už nie je nábytok prispôsobený deťom len z hľadiska ergonómie a bezpečnosti konštrukcie, ale aj po vizuálnej stránke, ktorá sa podieľa na psychickom vývoji dieťaťa. Mylná predstava rodičov o vhodnosti starej spálňovej zostavy ako nábytku do detské izby je našťastie v dnešnej dobe už len výnimočná. Stále sa však stretávame s takými, ktorí kupujú nekvalitný detský nábytok, čím svojim deťom tiež neprospievajú. Nábytok pre dospelých sa od detského nábytku líši najmä v týchto ohľadoch:

 

1) Konštrukcia a použité materiály - oblení hrán, pevnosť, stabilita, zapustené spojovacie prvky, žiadne výčnelky, dôraz na zdravotnú nezávadnosť, vyššia odolnosť voči oteru a pôsobeniu slín, kvalita spracovania, atď.

2) Ergonómia - prispôsobenie nábytku vzhľadom k veľkosti tela, hmotnosti, pohlavia a veku dieťaťa.

3) Funkcia - detský nábytok musí plniť funkciu úložnú (správne nadimenzované úložné priestory), spaciu a pracovnú (podľa veku dieťaťa):záujmové, školské aktivity a práca s počítačom); interiér detskej izby teda spája zónu činností, úložnú a komunikačnú.

studentska-izba-royal

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie